• Koniec školského roka

• Milí žiaci , školský rok sa skončil a začali sa  prázdniny. Všetci sme sa ich už nevedeli dočkať.

Prajeme Vám, aby boli plné zážitkov, zábavy a radosti, aby ste si oddýchli a v zdraví sa v septembri vrátili do školských lavíc.

• Koncoročný výlet ôsmakov

• Trieda 8.A  mala veľmi veľa energie počas celého školského roku a nie je  to vždy výhodou. Túto skutočnosť sme ocenili na našom koncoročnom výlete. Dňa 28. júna sme  smerovali do starobylého mesta zlata a mincí, do Kremnice.

Výlet sme začali na železničnej stanici Zvolen a všetky VOLVÁ, AUDINY... našich rodičov sme vymenili za malý osobný vlak, ktorý nás bezpečne a bez meškania doviezol do Kremnice.

Naša prvá turistická trasa mestom s veľkými prevýšeniami viedla zo stanice na prehliadku bane „Štôlňa Andrej“. Bol to úžasný zážitok, dostali sme prilby, čelovky a vošli sme do tmavej štôlne s teplotou 7°C.  Zaujalo nás zaujímavé rozprávanie sprievodcu o ťažbe zlata a priblížil nám aj aktuálnu prácu v štôlni. Po prehliadke sme sa vrátili do mesta a naša triedna učiteľka nám pripravila ďalšiu prekážku –  výstup na vyhliadkovú vežu na zámku. Viac ako  sto schodov po úzkom točitom schodisku, čo  niektorí aj odmietli, ale „ona to s nami dala.“ V kostole sv. Kataríny  sme si vypočuli výklad a prekvapila nás krásna pozlátená výzdoba jednotlivých častí, ktorá korešponduje s históriou ťažby zlata. Zaujímavosťou tohto kostola je to, že nie je majetkom cirkvi, ale Národnej banky Slovenska. Po zostupe z kostola sme unavení sedeli pri fontáne a trošku sme si vydýchli. Nasledovala prehliadka mincovne. Sprievodca nám porozprával o tom, ako sa vyrábali a vyrábajú mince, ukázal nám skutočnú výrobu  a staré historické stroje. Prehliadka skončila a unavení, smädní sme sa tešili na obed, zmrzlinu a voľný program.

V popoludňajších hodinách sme sa vláčikom vrátili naspäť do Zvolena plní dojmov a zážitkov. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet.

Mgr. Ľudmila Rosenbergová

• Budča má talent

• Ak by ste 29. 6. zavítali do priestorov našej školy, určite by ste začuli hudbu, spev a silný potlesk. Žiaci prvého stupňa totiž predvádzali svoje vystúpenia v talentovej súťaži s názvom „Budča má talent.“ Okrem speváckych vystúpení sme si vypočuli aj hru na klavíri. Kúzelnícke číslo nás nútilo premýšľať nad tým, v čom spočíval jeho trik. Športovci predviedli ukážku džuda a zručnosť pri manipulácii s tenisovou raketou. Najväčším prekvapením bolo vystúpenie, ktoré si vyžadovalo spoluprácu štvornohého Hektora. Každý žiak, ktorý mal odvahu ukázať svoj talent pred ostatnými kamarátmi, dostal odmenu. Na záver sme sa poriadne vytancovali v telocvični.

Niet pochýb o tom, že žiaci z našej školy sú talentovaní.

Mgr. Nikola Brhlíková

• Čítajme si......2022

• Celoslovenský detský čitateľský maratón „ČÍTAJME SI...“ je ďalšou aktivitou Linky detskej istoty, ktorá v spolupráci s knižnicami, školami a klubmi po celom Slovensku, ako i s ďalšími partnermi projektu chce motivovať deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc.

Do tohto projektu sa zapojili aj všetky triedy našej školy, ktoré zavítali do priestorov Obecnej knižnici v Budči, kde každý žiak prečítal jednu stranu z vybranej knižky.

Dúfajme, že aj toto podujatie bude žiakov motivovať k čítaniu a k návšteve knižnice.

Z. Podhradská