• Školský rok 2023/2024

• E-mail: zsbudca@zsbudca.sk

Tel.: +421 45/539 12 23

Konzultačné hodiny: po telefonickom dohovore

Školský špeciálny pedagóg je odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej základnej škole  je priama práca so žiakmi – individuálna práca v pracovni špeciálneho pedagóga a podľa potreby aj individuálna pomoc žiakovi na vyučovacej hodine.

Ako školský špeciálny pedagóg pomáham riešiť problémy a poskytujem špeciálno-pedagogický servis žiakom so ŠVVP – špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami: individuálne integrovaným žiakom, žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia, správania, s ťažkosťami v učení, s narušenou komunikačnou schopnosťou, zmyslovo postihnutým žiakom (sluchové, zrakové postihnutie) a tiež žiakom s mentálnym postihnutím.

V mojej náplni práce sú aj pozorovacie hodiny – počas priamej vyučovacej činnosti, pozorovanie žiakov so ŠVVP v rôznych situáciách (účasť na rôznych akciách školy), konzultácie a spolupráca s rodičmi, s pedagogicko-psychologickou poradňou, so špeciálno-pedagogickou poradňou, s riaditeľkou školy, s výchovnou poradkyňou,  konzultácie s jednotlivými učiteľmi a triednymi učiteľmi, konzultácie s vychovávateľkami v školskom klube a s asistentmi učiteľa.

Cieľom činnosti školského špeciálneho pedagóga je optimalizovať vzdelávací a osobnostný vývin detí so ŠVVP, s poruchami učenia, t.j. prispieť k úpravám či zlepšeniu ich výkonov, respektíve zabrániť ich ďalšiemu zhoršovaniu a predchádzať poruchám správania, resp. zmierniť ich prejavy rozvíjaním vnútorných predpokladov na učenie, ovplyvňovaním podmienok na učenie, spoluprácou s vyučujúcimi a rodičmi.

So žiakmi pracujem individuálne – v pracovni, no podľa požiadaviek pedagógov aj na hodine. Individuálnu špeciálno-pedagogickú reedukáciu  zameriavam na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy, alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobované výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.

Spolupráca špeciálnej pedagogičky s rodičmi žiakov je zabezpečená formou individuálnych konzultácií po telefonickom dohovore.

Súčasťou práce školského špeciálneho pedagóga je jeho úzka spolupráca s učiteľmi

a s výchovným poradcom školy. Spolu s triednymi učiteľmi sa podieľam na príprave individuálnych vzdelávacích programov pre individuálne začlenených žiakov z tých predmetov, do ktorých sa premietajú špecifické problémy, ktoré vyplývajú z ich diagnózy. Priebežne s pedagógmi konzultujem prípadné zmeny v individuálnom vzdelávacom programe a informujem ich o aktuálnom stave u jednotlivých žiakov.

V rámci svojich povinností sa ako špeciálna pedagogička zúčastňuje zápisu do 1.ročníka.

Včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, systematikcá práca so žiakom v domácom prostredí podľa odborného vedenia a usmernenia špeciálnym pedagógom školy sú základným predpokladom úspechu pri  náprave porúch. Každý, hoci aj malý úspech, je pre každého žiaka motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie. V prípade, že sa žiakom neposkytne potrebná starostlivosť, môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť ich život a ich vzťah k učeniu. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia aj problémy v správaní, čím sa situácia ešte viac komplikuje.