• Príhovor riaditeľky pri 50. výroči

• Príhovor riaditeľky školy

Päťdesiat rokov v dejinách je len zlomok času, päťdesiat rokov v spoločnosti môže byt‘ významným obdobím, päťdesiat rokov Základnej školy Adely Ostrolúckej v Budči - to je polstoročie činorodej a zmysluplnej výchovno – vzdelávacej práce pri príprave žiakov do ďalšieho štúdia a života. V kronike školy sa uvádza, že v tejto škole sa začalo učiť 1.septembra 1964. Uplynulo odvtedy už 50 rokov a počas nich sa v nej vystriedalo množstvo žiakov, učiteľov, riaditeľov aj iných zamestnancov.

Je 50 rokov veľa alebo málo? V živote človeka je to stredný vek, je obdobím istoty a múdrosti získaných skúseností. Ľudia vekom starnú, ale naša škola nie. Môže síce čerpať silu z tradícií a poznatkov, ktoré tu zanechali učitelia po desaťročia, noví žiaci ju však robia mladou a neustále sa rozvíjajúcou. Od otvorenia tejto budovy sa udialo veľa zmien. Boli však uskutočňované vždy s túžbou ísť dopredu, prispôsobiť žiakov novým požiadavkám nás učiteľov, rodičov i spoločnosti. Naša Základná škola Adely Ostrolúckej v Budči, je živým a zdravým organizmom. Už 50 rokov učí, vzdeláva a vychováva, dáva základy všetkého, čo ľudstvo objavilo, vymyslelo, vytvorilo. Prehliadkou našej školy si určite zaspomínate a porovnáte, aká bola škola kedysi, ako sa v nej vyučovalo, s tým, ako vyzerá škola dnes, v čom sa zlepšil vyučovací proces, v čom sme úspešní.

Ale čo je meradlom úspešnosti našej školy?

Prvým meradlom sú naši učitelia a zamestnanci - obetaví, neúnavní, optimisticky naladení. Od tých, čo učia abecedu, po tých, ktorí pripravujú žiakov na prijímacie skúšky. Ak treba, tak zastúpia  rodičov, pohladia, pochvália, ak treba, tak usmernia. Rozdávajú múdrosť, rozvíjajú talenty, učia poznávať krásu a zmysel života. Patrí im za to vďaka a uznanie.

Druhým meradlom úspešnosti sú naši žiaci. Chválou našej školy bývajú úspešní víťazi súťaží, olympiád, pretekov. Azda najväčším úspechom našich žiakov sú ich osobné každodenné víťazstvá nad nechuťou, strachom, nevedomosťou, postojom k učeniu. Ich úspechom je prekonávanie prekážok a aj vďaka škole sa naučia orientovať v živote, tvoriť a myslieť, lebo život je veľká kniha, ktorú si píšeme my sami a píšeme ju len raz. Nedá sa v nej škrtať ani opravovať.

Tretím meradlom úspešnosti školy sú rodičia - ich záujem o školu, ochota spolupracovať, hľadanie spoločných riešení, spoločné prežívanie radostí i starostí – to dáva škole potrebný základ.

Človek sa rád na ceste životom pozrie často späť a zaspomína, obzvlášť s láskou spomína na učiteľov, ktorí nás naučili cítiť. V školských osnovách sa uvádza veľa tém, ktoré by malo dieťa ovládať, ale iba láskavý a spravodlivý učiteľ dá detskej duši dostatok tepla potrebného na radosť zo života. Naša škola je hrdá na každého žiaka, ktorého vychovala s o zmyslom pre čestnosť, spravodlivosť a pracovitosť.

Oslavy a jubileá sú vždy vyvrcholením dlhoročnej práce učiteľov, žiakova nepedagogických pracovníkov. Sú aj príležitosťou načerpať silu a energiu do ďalšej práce, do ďalších rokov. V tejto škole je ukrytých toľko životných príbehov, udalostí, zážitkov a spomienok, že si to ani nedokážeme predstaviť.

50 rokov nie je tak veľa, aby sme si nepamätali ľudí, ktorí tu zanechali kus svojho života, či už tých, ktorí tu prežili svoje detstvo alebo mnoho učiteľov, kuchárok, upratovačiek a školníkov, ktorí tu pôsobili.

Úprimné poďakovanie patrí tým pedagógom a všetkým ostatným zamestnancom, ktorí sa pričinili o rozvoj vzdelávania, výchovu detí, zveľaďovanie školy a pracovali v jej prospech.

Vďaka a spomienky patria aj tým, ktorí pracovali v tejto škole a už nie sú medzi nami. Česť ich pamiatke.

Vďaka patrí pánovi starostovi obce Budča Ing. Františkovi Moravcovi, ale aj ostatným starostom okolitých obcí, všetkým poslancom obecného zastupiteľstva, občanom, sponzorom a priateľom školy, rodičom, ktorí nám pomáhali a aj pomáhajú, ktorí prispievali a prispievajú k šíreniu dobrého mena školy, vytvárali a vytvárajú dobré podmienky pre výchovu a vzdelávanie našich žiakov.

Vyslovujem nádej, že naša škola bude aj na ďalej hrdo niesť meno Adely strolúckej, bude vychovávať ďalšie a ďalšie generácie žiakov.

Mgr. Viera Barochovská