• Súčasnosť

Základná škola v Budči je od 1.7.2002 školou s právnou subjektivitou.

V súčasnosti školu navštevuje 180 detí z deviatich obcí – Bacúrov, Budča, Dubové, Hronská Breznica, Hronská Dúbrava, Ostrá Lúka, Tŕnie, Turová, Železná Breznica. Do školy dochádza aj niekoľko detí zo Zvolena.

V tomto školskom roku máme 4 triedy na I. stupni so 72 žiakmi. Na II. stupni je 5 tried s 90 žiakmi. V dvoch špeciálnych triedach sa učí 12 žiakov. Školský klub navštevuje 37 detí v jednom oddelení.

Výchovno–vzdelávací proces zabezpečuje 21 pedagogických pracovníkov. O chod školy sa stará 9 prevádzkových zamestnancov. Zariadenie školského stravovania pripravuje denne 200 jedál pre základnú školu, ale aj cudzích stravníkov. V priestoroch jedálne sa usporadúvajú rôzne spoločenské akcie.

V škole sa nachádzajú tieto špecializované učebne: dve učebne výpočtovej techniky, jazykové laboratórium, chemická učebňa, učebňa vedenia domácnosti, kovo a drevo dielne, telocvičňa.

V škole pracuje 11-členná Rada rodičovského združenia, predsedom  ktorej  je p. Roman Vyletel  a 11-členná Rada školy pod vedením p. Miroslava Pinďáka.

Vo výchovno – vzdelávacom procese vychádzame z kréda našej školy „S radosťou do školy aj zo školy“. Do edukatívneho procesu zavádzame prvky humanizmu s dôrazom na zmenu kvality komunikácie žiak – učiteľ.

Medzi naše hlavné ciele zaraďujeme:

vytváranie pekného, čistého a bezpečného pracovného prostredia,

spestrovanie výchovno–vzdelávacieho procesu zaraďovaním netradičných foriem a metód práce,

rozvoj tvorivosti a logického myslenia žiakov,

kladenie dôrazu na prácu s informáciami a dostupnou výpočtovou technikou,

vedenie výchovného pôsobenia na princípe vzájomnej akceptácie učiteľa a žiaka,

zabezpečenie odbornej výuky žiakov so špecifickými poruchami a potrebami,

neustále vzdelávanie všetkých zamestnancov,

rozvoj pomôckovej základne cez projekty a granty,

neformálne priblíženie školy rodičom,

vytváranie pozitívneho imidžu školy.

Naši žiaci majú možnosť pracovať v nasledovných krúžkoch: Malý informatik pre I. stupeň, Počítačový krúžok pre II. stupeň, Hudobno-dramatický, Šikovné ruky, Matematika pre 9. ročník, Fitnes, Tanečný krúžok, Futbalový krúžok pre I. stupeň, Slovenčina s úsmevom, Hrnček var.

Najlepší žiaci nás reprezentujú v rôznych súťažiach: súťaže v prednese poézie a prózy (Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín, Rozprávkové vretienko), literárne súťaže (Prečo mám rád Slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, Literárny Kežmarok...), matematické súťaže (Pytagoriáda, Matematický klokan), geografická olympiáda, Poznaj a chráň, olympiády v cudzích jazykoch, Policajt, môj kamarát, súťaž CO, Slávik Slovenska, príležitostné výtvarné súťaže a športové súťaže (ľahká atletika, minifutbal, florbal, stolný tenis, cezpoľný beh, vybíjaná).

Žiaci sa pravidelne zúčastňujú na rôznych aktivitách a akciách:

Deň jablka, Medzinárodný deň školských knižníc, Deň zdravej výživy,  tvorivé dielne, Deň matiek, Deň otcov, návšteva dopravného ihriska, hry v prírode, účelové cvičenia, Deň Zeme, Európsky týždeň boja proti drogám, Detská dúhová konferencia, Svetový deň boja proti AIDS, Svetový deň bez tabaku, Deň boja proti rasovej diskriminácii, Konferencia mladých Európanov, Deň Zeme, Lesnícke dni, Detský čin roka, projekt Správaj sa normálne, zber papiera.

Pre spestrenie výchovno–vzdelávacieho procesu organizujeme nasledovné kultúrno – spoločenské akcie:

zimné radovánky,

fašiangový karneval

divadelné predstavenie,

oslavy MDD,

výchovné koncerty

školské športové turnaje (stolný tenis, futbal, florbal).

Žiaci sa pravidelne zúčastňujú na zaujímavých exkurziách (Planetárium v Žiari nad Hronom, Pamätník SNP v Banskej Bystrici, Lanice, Lesnícke dni vo Zvolene, prehliadka koncentračného tábora v Osvienčime v Poľsku, Vianočná Viedeň, návšteva Krajskej knižnice Ľ. Štúra vo Zvolene a Obecnej knižnice v Budči, súdne pojednávanie na Okresnom súde vo Zvolene a mnohých ďalších) a koncoročných výletoch.

Pre žiakov 6. ročníka organizujeme plavecký výcvik na kúpalisku v Kováčovej, pre 7. ročník lyžiarsky výcvik a raz za dva roky pre 8. a 9. ročník kurz tancov a spoločenskej výchovy.

Naši žiaci a pedagógovia spolupracujú s komisiou športu pri obecnom zastupiteľstve pri organizovaní Behu oslobodenia obce Budča.

Súčasní pracovníci školy:

Riaditeľka školy:                               Mgr. Silvia Pintérová