• Slohové práce

• Môj ocko

(charakteristika osoby)

Na charakteristiku som si vybral otca, lebo mi vždy vie poradiť a niečo vysvetliť.

Môj oco je nižšej postavy. Má síce krátke nohy, ale rýchlu chôdzu. Často chodí nakrátko ostrihaný. Má zelené oči, trochu väčší nos a pekný úsmev.

Do práce väčšinou nosí košele alebo krátke tričko. Doma rád nosí staré a pohodlné oblečenie. Na verejnosti je k ľuďom milý.  Rád sa k cudzím ľuďom prihovorí a nikdy sa nehanbí. Má dobré nápady a vie si poradiť  v každej situácii. Je odvážny, priamy a zodpovedný.

Do práce sa mu niekedy nechce, ale aj tak ide. Keď je chorý, tak niekedy doma píše na počítači grafy a vyhodnotenia prieskumov. Z práce  chodieva vyčerpaný.

Doma je k nám dobrý, aj keď príde nahnevaný. Keď nevieme význam nejakého slova, tak nám ho vysvetlí a ukáže nám ho na internete.

Vo voľnom čase chodí do svojej dielne a niečo tam vyrába, práca mu ide vždy od ruky. Alebo s mamou v záhrade pestujú zeleninu a ovocie, pravidelne polievajú a čistia. Niekedy im pomôžem aj ja.

Je silný, svalnatý, ale už mu trochu narástlo brucho, a preto cvičí. Cez víkend si ráno rád zabehá. V zime chodievame spolu lyžovať  a v lete chodievame bicyklovať alebo plávať.  Keď ocko ide do lesa na huby, tak ma zvykne vziať so sebou.

Mám ocka veľmi rád a rád s ním trávim čas.

Filip Šturák, 6.A.

Moja sestra

(charakteristika osoby)

Na charakteristiku som si vybral sestru, pretože ju mám rád. Je nielen sestrou, ale aj kamarátkou  a mojím príkladom. Patrí spolu s mojimi rodičmi medzi najdôležitejších ľudí v mojom živote.

Moja setra je štíhlej nižšej postavy. Má oválnu tvár, na ktorej vynikajú pekné hnedé oči mandľového tvaru, úzke pery a malý nos, na ktorý sa hnevá, že jej kazí profil. Za širokým úsmevom sa skrývajú biele zuby. Hnedé, rovné dlhé vlasy jej siahajú až po štíhly pás. Jej ruky by som spoznal aj medzi tisícmi, pretože na nich má charakteristický znak – širší pravý palec, ktorý si v detstva cmúľala. Na prste nosí krásny strieborný prsteň od maminy. Aj chôdzu má typickú, od postavenia na tanečných tréningoch. Chodí vždy pekne oblečená. Obľubuje hádam všetky farby a dá si záležať na ich kombinácii. Rada kupuje, no nielen sebe, ale vždy kúpi niečo módne aj mne. Má cit pre estetiku a módu.

Je veľmi zodpovedná, múdra, aj keď sa nemusí veľa učiť, na seba je veľmi prísna. Všetko robí na 200%.

Postavila si latku veľmi vysoko, chce študovať v zahraničí, Trochu mi vadí jej tvrdohlavosť. Aj keď pôsobí dojmom vyrovnaného dievčaťa, má citlivú povahu a je hanblivá. V spoločnosti je obľúbená, spolužiaci a kamaráti ju majú radi. Je zvyknutá ľuďom hovoriť pravdu do očí. Cením si na nej kamarátskosť,  zmysel pre humor, ochotu pomôcť slabším a vôbec pre jej úprimnú čistú dušu.

Je študentka na bilingválnom francúzskom gymnáziu, pretože sa rada učí jazyky. Po škole sa venuje tancu. Tancuje štandardné, latinskoamerické tance a tiež ľudové tance vo folklórnom súbore. Veľmi jej to pristane. Je ako slniečko v kroji alebo v krásnych spoločenských šatách. Voľného času nemá na rozdávanie. V rodine je obľúbená. Rada ma podpichuje, a preto si občas skočíme do vlasov. Do hádky sa s ňou veľmi nepúšťam, pretože má vždy pravdu.

Mám ju veľmi rád. Znamená pre mňa veľa. Keď som bol malý, rada sa o mňa starala. Je mi sestrou, kamarátkou, oporou, pomocou, je mi vzorom v škole. Teraz mi veľmi chýba, lebo študuje vo Francúzsku. Už sa teším, keď sa vráti domov. Neviem si predstaviť, že by som ju nemal.

Samuel Melaga, 6.A.

MOJA SESTRA STELA

(CHARAKTERISTIKA OSOBY)

Vybral som si svoju sestru Stelu,  pretože ju veľmi dobre poznám.
          Moja sestra má šesť rokov a je prváčka. Je strednej postavy, nie je ani chudá, ani tučná. Má hnedé vlasy po plecia, ktoré chce nosiť stále rozpustené. Nemá rada sponky ani gumičky. Má okrúhlu tvár, hnedé oči a špicatý nos .Už jej narástli aj trvalé predné zuby. Rada sa športovo oblieka. Nechce nosiť sukne a šaty.
          Jej obľúbené farby sú žltá, modrá, zelená a oranžová. Neznáša fialovú a ružovú.
          Moja sestra je veľmi veselá. Hneď, ako ráno otvorí oči, usmieva sa.  Ale keď sa jej niečo nepáči, vie byť aj veľmi protivná a tvrdohlavá. Rada sa učí. Hneď, keď príde zo školy, chce si robiť úlohy. Rada sa hrá s legom a autíčkami. Jej najobľúbenejšia hračka je plyšový požiarnik Sam. Keď sa s ňou nechcem hrať, tak sa nahnevá a je veľmi mrzutá. V lete rada chodí na kúpalisko a v zime  sa korčuľuje.
          Aj keď je moja  sestra na mňa niekedy zlá, aj tak  ju mám rád.