• Pred rozhodnutím Kam na strednú školu

• Výber strednej školy v dnešnej dobe  je možno náročnejší hlavne kvôli tomu, že rodičia musia  rešpektovať záujmy svojich detí a tiež možnosť uplatnenia sa na trhu práce. Niekedy je veľmi náročné skĺbiť tieto dve skutočnosti. Psychológovia však tvrdia, že i napriek všetkému by mal byť na prvom mieste záujem dieťaťa.

Je  dobré, keď dieťa už dlhšiu dobu vie, k čomu inklinuje, čo ho baví. Veľa je však takých detí, ktoré vôbec nevedia, kde by si mohli dať prihlášku na strednú školu. V takomto prípade je vhodné absolvovať rôzne testy pod vedením odborníka, ktorý vyhodnotí záujmy, smerovanie a možnosti dieťaťa (na našej škole prihlasujeme žiakov na konci 8. ročníka na „testy na vyšetrenie profesijnej orientácie „ pod vedením odborníkov z Centra psychologicko – pedagogického poradenstva a prevencie vo Zvolene, vyhodnotenie pre rodičov a žiakov je na začiatku 9. ročníka – termín určí CPPPaP )
          V ďalšej fáze rozhodovania by sa dieťa malo vedieť zamyslieť nad týmito otázkami:

• Mám šancu dostať sa na školu?
          • Bude ma škola baviť?
          • Má škola perspektívu?
          • Mám šancu zvládnuť štúdium?
          • Ktoré sú profilové predmety?
          • Nemám s nimi problémy?
          • Bude štúdium finančne náročné?
          • Mám šance sa po škole uplatniť?
          • Chcem ísť po skončení SŠ na VŠ?

Pre žiakov 9. ročníka zabezpečujem besedu o uplatnení sa o trendoch na pracovnom trhu s odborníkom z UPSVAR zo Zvolena a besedu o duálnom vzdelávaní, aby mali informácie o preferovaných povolaniach na trhu práce a o duálnom vzdelávaní, aby mali informácie pred rozhodnutím sa.

Ďalej je veľmi dôležité, aby sme deviatakov viedli k tomu, aby si správne uvedomovali svoje osobnostné predpoklady na štúdium. Schopnosti sú jednými z ďalších dôležitých kritérií, ktoré musíme vziať do úvahy pri výbere budúceho povolania. Pri rozhodovaní by mali deviataci  začať otázkou, akú úroveň kvalifikácie by  chcel dosiahnuť. Ukazovateľom výberu  môže by aj školský prospech.

Otázky súvisiace s osobnostnými predpokladmi:

• Aký mám vzťah k učeniu?
          • Ako mi ide učenie?
          • Aké mám známky?
          • Robím radšej niečo praktické alebo mám radšej knihy a vedomosti?
          • Akú úroveň kvalifikácie chcem dosiahnuť?
          • Ako ma vidia učitelia a rodičia?
          • Ako dlho sa budem pripravovať na povolanie ?

Keď už dieťa vie, na aký typ strednej školy a odbor chce ísť, je dobré mať prehľad o SŠ.

Zoznam škôl  nájdete na:

www.stredneskoly.sk         www.zoznamskol.eu              www.eduworld.sk

Všetky stredné školy už v súčasnosti majú aj internetovú stránku, kde sa môžete dozvedieť veľa informácií o odboroch, kritériách prijatia. Užitočné je aj navštíviť spolu s dieťaťom  vybranú školu počas dňa otvorených dverí. Najviac informácií o škole zistíte, keď sa ocitnete v kontakte s vyučujúcimi, študentmi a spoznáte aj priestory . Dni otvorených dverí na stredných školách prebiehajú v období od novembra do januára príslušného školského roka. (o presných termínoch Dní otvorených dverí na konkrétnych stredných školách budem žiakov priebežne informovať.). Rodič s dieťaťom môže navštíviť za rok 2x  / príp. 3x / deň otvorených dverí na strednej škole, ak je DOD v čase vyučovania. Mnohé stredné školy robia DOD aj v poobedných hodinách.

Tiež je veľmi dôležité, aby sa dieťa pri výbere rozhodovalo samo za seba. Niekedy sa stáva, že nerozlučné kamarátky sa rozhodnú ísť na tú istú školu. Neskôr jedna z nich zistí, že ju škola nebaví a štúdium zvláda s veľkými ťažkosťami. Treba si uvedomiť, že to, čo sa páči  kamarátom a spolužiakom, nemusí byť vhodné pre vaše dieťa. Netreba tiež zabúdať na predpoklady a možnosti dieťaťa.  Často prehliadanou informáciou pri výbere školy je uplatniteľnosť na trhu práce. Absolventi viacerých učebných odborov sú na trhu veľmi žiadaní, záujem o štúdium je však minimálny. Naopak mnohé školy, rodičmi žiadané, už trh svojimi absolventmi naplnili a tí mnohokrát zostávajú bez práce. Údaje o uplatnení sa na trhu práce nájdete na:

www.povolania.sk              www.dualnysystem.sk             www.potrebyovp.sk          www.cvtisr.sk

Dôležitými informáciami pri zvažovaní školy je plánovaný počet prijatých a počet hlásiacich sa žiakov. Žiakov budem počas školského roka informovať o aktuálnych štatistikách .

Spoločne so žiakmi navštívime burzu povolaní „Stredoškolák“, kde sa žiakom prostredníctvom informačných stánkov predstavia jednotlivé stredné školy, žiaci získajú množstvo informácií (o presnom termíne akcie budem žiakov informovať).

Na školu, kde sa vyžaduje talentová skúška (bilingválne gymnáziá, športové gymnáziá, konzervatóriá,  umelecké školy,....) je možné si podať jednu, prípadne dve  prihlášky vo februári.

Na školu , kde sa nevyžaduje talentová skúška, je možné si podať dve prihlášky v apríli. Prihlášky vytláčam a vypĺňam ja, takisto zabezpečujem ich poslanie na strednú školu.

Riaditeľ strednej školy pri rozhodovaní o prijatí prihliada na skutočnosť, že uchádzač je úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so zvoleným odborom štúdia a taktiež prihliada na výsledky dosiahnuté v Celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov. S výnimkou škôl, kde sa vyžaduje talentová skúška.

O termínoch dni otvorených dverí na stredných školách, termíne akcie „Burza stredných škôl“, prihlášok a zápisných lístkov na stredné školy Vás budem prostredníctvom žiakov včas informovať.

Mgr. Martina Kapustová, výchovná poradkyňa